znaleziono: 100

Wyniki wyszukiwania

Zmieniły się zasady przyznawania emerytur od 8 stycznia 2009 r. Dodano: 2009-08-20

W 2009 r. zmieniły się zasady przyznawania emerytur. Na dotychczasowych zasadach na emeryturę mogą przejść osoby, które urodziły się przed 1 stycznia 1949 r. Tym osobom ZUS będzie przyznawał emerytury tak jak do tej pory, chyba ze zgłoszą wniosek o ustalenie prawa do emerytury wg starych i nowych zasad. Taki wniosek emeryta pozwala ZUS wyliczyć obydwa warianty wysokości emerytury, a przyszłemu emerytowi dokonania wyboru, który z rodzajów emerytury jest dla niego korzystniejszy. Co ważne obydwa warianty emerytury  ZUS wyliczy tylko na podstawie wniosku emeryta. Dlatego wypełniając dokumenty warto również wypełnić pole Tak w pkt 6 cz. II wniosku o emeryturę.

więcej
Dorabianie do emerytury i renty Dodano: 2010-03-18

Przyznanie prawa do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy nie oznacza, że trzeba definitywnie zakończyć aktywność zawodową. Emeryt/rencista może nadal pracować, musi jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach.

więcej
ZUS nie potrzebuje NIP Dodano: 2011-10-18

Według nowelizacji ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie potrzebuje NIP na zwolnieniach lekarskich. 

więcej
Emerytury dla wyżu demograficznego Dodano: 2011-10-26

  „Dziennik Gazeta Prawna” informuje, że ZUS będzie brakowało rok rocznie  65 mld zł na wypłatę świadczeń. Państwo gwarantuje wprawdzie te świadczenia, ale pieniędzy nie będzie.

więcej
Świadczenie rehabilitacyjne dla osoby duchownej Dodano: 2007-12-31

Jeżeli mija już ok. 120 dni zwolnienia lekarskiego, a nie ma poprawy i powrotu do zdrowia, to warto zapytać lekarza leczącego czy choroba uzasadnia staranie się o świadczenie rehabilitacyjne lub rentę tytułu niezdolności do pracy.

więcej
ZUS: Dokumenty emeryta - kapitał początkowy Dodano: 2007-09-05

Kapitał początkowy - to słowa, po których wielu osobom opadają ręce, inni zaczynają drapać się w głowę. A to dlatego, że nie za bardzo wiedzą - co to dokładnie jest, jak bardzo jest dla nich ważne (a jest bardzo ważne!), kto i jak go liczy oraz jak zdobyć niezbędne dokumenty? A zatem po kolei...

więcej
Zasiłek opiekuńczy dla osób duchownych Dodano: 2007-12-31

Od 16 marca 2007 r. również osoby duchowne, które przystąpiły do ubezpieczenia chorobowego mogą uzyskać prawo do zasiłku opiekuńczego. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 6 marca 2007 r. uznał za niezgodny z Konstytucją RP przepis, który przyznawał uprawnienie do zasiłku opiekuńczego wyłącznie dla osób, które ubezpieczeniu chorobowemu podlegają obowiązkowo.

więcej
Porządki w dokumentacji finansowej Dodano: 2010-08-11

Gdy zabieramy się za uporządkowanie naszych osobistych finansów, jednym z pierwszych kroków jest analiza wydatków stałych i innych zobowiązań. Żeby móc to zrobić, musimy przejrzeć dokumenty finansowe: rachunki, polisy, umowy kredytowe, umowy lokat, z dostawcami mediów, wyliczenia czynszu, zeznania podatkowe.

więcej
Emerytura duchownych Dodano: 2009-05-12

Duchowny, aby przejść na emeryturę powinien złożyć odpowiedni wniosek, a także dołączyć stosowne dokumenty, które potwierdzają okresy podlegania ubezpieczeniu emerytalnemu, oraz okresy nie podlegania temu ubezpieczeniu, które są wliczane do stażu emerytalnego.

więcej
ZUS: Sprawdzaj swoje składki emerytalne! Dodano: 2005-05-11

Pracodawcy regularnie przesyłają, a przynajmniej powinni, składki na przyszłe emerytury swoich pracowników. Część z tych pieniędzy, poprzez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) trafia do wybranego przez pracownika otwartego funduszu emerytalnego (OFE). Co jakiś czas warto, a nawet trzeba sprawdzić jak system funkcjonuje - czy te pieniądze wpływają, ile ich jest, jak fundusz nimi zarządza i czy jego wyniki finansowe (a przez to przyszła emerytura) są zadowalajce...

więcejRozwijaj z nami największy portal katolicki Opoka.org.pl

Wspieram Fundację Darczyńcy

Partner Fundacji:

Partnerzy naukowi:

Wsparcie modlitewne:

Newslettery: